ГО "Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги"

Звіт про візит експертів Ліги до паліативних закладів Європи

Із 2 по 8 грудня 2012 року група експертів ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» здійснила поїздку до Польщі та Німеччини, де відвідала низку закладів, для ознайомлення із європейським досвідом системи  організації  паліативної та хоспісної допомоги та напрацювання відповідної моделі для України, яка б відповідала світовим стандартам. Читати далі…

У місті Краків був відвіданий хоспіс ім. святого Лазаря, статутом якого зазначено, що це медичний заклад для надання цілодобової паліативної допомоги. Хоспіс було створено в 1981 році, на гроші парафіян,  громадських організацій, а також держави, яка на кінцевому етапі будівництва надала фінансування у розмірі  20% відсотків від загальної суми. Для зручності документообігу та якісного надання допомоги, хоспіс розробив свої власні картки спостереження за пацієнтом, в які кожен член команди може внести свої висновки та рекомендації. Такий підхід дозволяє побачити думку всіх фахівців, що покращує надання послуг.  Джерела фінансування закладу різні. Виплати із Загальнодержавного фонду страхування (у Польщі це можна розглядати як наш аналог державного фінансування) та різні дотації із місцевого бюджету становлять приблизно 40%. Інша частина – добровільні пожертвування та 1% податок на благодійність, який у Польщі мусить сплатити кожен громадянин, але при цьому сам вирішує, кому ці гроші направити.

Онкологічний хоспіс імені св. Криштофа у Варшаві був створений як громадська організація з правом проведення господарської діяльності. Особливістю закладу є майже домашній затишок та відносно молодий і надзвичайно привітний персонал. В хоспісі 38 стаціонарних ліжок,  які надають допомогу  800 особам на рік та виїзна служба, яка обслуговує 2000 пацієнтів на рік, тому понад 80% хворих можуть отримувати допомогу на дому.

Основною характеристикою медико-соціального закладу Карітас у Варшаві є різні за напрямком надання паліативної допомоги відділення, кожен з яких займає окремий поверх:

  • Геріатричне відділення з різними
  • Онкологічне
  • Вегетативне направлення.

Критеріями госпіталізації є шкала Бартела – Лаутона, яка прийнята в світі та уже почала застосовуватися в Україні. Ця шкала показує ступінь спроможності кожної особи в усіх напрямах самообслуговування. Визначається загальна сума балів по кожній особі, що дає підстави на віднесення до різних груп пацієнтів. Зокрема в цьому закладі якщо людина набирає менше 40 балів, то вона відноситься до груп, де превалює медична допомога. Якщо більше 40, то різні групи, де превалює соціальна допомога. Далі в залежності від конкретної кількості балів – визначається ступінь тяжкості (і віднесення по поверхам).

Група експертів ознайомилась також з роботою центру для людей похилого віку «Карітас» в Мюнхені, що є одним із найбільших центрів соціальної допомоги, основним із питань якого є організація проживання людей похилого віку. В своєму розпорядженні центр має 86 одномісних кімнат, 8 кімнат на дві особи та 3 кімнати для подружніх пар. Всі кімнати мають стандартне облаштування, але кожен мешканець має змогу привести з дому улюблені речі, які максимально нагадуватимуть затишну домашню атмосферу. В штаті закладу працюють: медична сестра, психолог, соціальний працівник. Медичні консультації проводять за необхідністю.

Що стосується паліативного відділення та хоспісу в місті Ландсхут, то вони належать до комунальної власності (при цьому лікарня із паліативним відділенням належить університетській клініці).  Утримуються за рахунок страхових виплат із лікарняних кас, а також місцевого бюджету. Можливе вільне проживання родичів. Всі пацієнти і у відділенні, і у хоспісі мають статус невиліковних із коротким прогнозом життя. У хоспісі тільки ті, що за прогнозом проживуть не більше місяця. Для пацієнтів створено можливість пошуку духовної рівноваги: кімната для релаксації, з чудовими книжками та з окремою історією кожного пацієнта;  арт- терапія, яка дозволяє відкрити емоції та залишити спогади про себе.

Поїздка відбулася за фінансової підтримки Посольства Республіки Польща в Україні, згідно з угодою,  підписаною між ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги»  та Посольством в рамках програми «Польська допомога».

Leave us a Comment