ГО "Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги"

Перший національний семінар з паліативної допомоги «Забезпечення доступу до опіоїдних знеболюючих засобів»

 Перший національний семінар з паліативної допомоги «Забезпечення доступу до опіоїдних знеболюючих засобів»

Щороку Україна втрачає 700 тисяч українців, з них 90 тисяч – від захворювання на рак.

160 тисяч громадянам щорічно діагностується онкологічне захворювання. При цьому держава забезпечує медикаментозне знеболення для онкохворих лише на 20 відсотків. Тоді як 60% пацієнтів у термінальній стадії страждають на сильний хронічний та різкий біль, а медики не мають змоги полегшити їх страждання. Незважаючи на те, що Україна є однією з 62 країн світу, що підписали міжнародні угоди (Хартії) щодо доступності опіоїдних анальгетиків в медичних цілях, наша держава і далі залишається осторонь проблем полегшення страждань онкохворих.

 

Привернути увагу держави та ініціювати зміни ситуації щодо доступу до знеболення взялася Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги (УЛПХД), під егідою якої, спільно з Міжнародною Асоціацією з хоспісної та паліативної допомоги (МАХПД) та Європейською асоціацією паліативної допомоги (ЄАПД) відбувся перший національний семінар з паліативної допомоги «Забезпечення доступу до опіоїдних знеболюючих засобів».

«Нині ми ініціюємо розробку нормативно-правової бази з паліативної та хоспісної допомоги. Головна мета – гарантування доступності адекватного знеболення, у тому числі й опіоїдними анальгетиками, зі сторони держави, – каже голова правління УЛПХД Василь Князевич. – Для допомоги таким людям старань громадськості замало. Свої зобов’язання перед ними повинна, в першу чергу, виконати держава. Українська ліга сприяння розвитку хоспісної та паліативної допомоги закликає усіх до співпраці й забезпечення гідних умов невиліковно хворим громадянам».За словами Василя Михайловича, мета зустрічі провідних національних та міжнародних експертів, науковців та спеціалістів з паліативної допомоги – пошук інструментів та ресурсів для перегляду правових умов забезпечення доступу до адекватного знеболення паліативних пацієнтів, зокрема й опіоїдними анальгетиками.

Утім, констатує голова Української ліги сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги, принаймні на даному етапі УЛПХД відчуває значно більшу підтримку з боку європейських та світових медичних організацій здоров’я, ніж вітчизняних чиновників. Солідарний з ним у цьому і президент Європейської асоціації паліативної допомоги Лукас Радбрач, який висловив занепокоєння, що, попри рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, українська влада й досі не вирішила проблему медичного використання опіоїдних анальгетиків. «Рекомендації медичного використання опіоїдних анальгетиків є загальноприйнятими й такими, що ґрунтуються на принципах доказової медицини, – каже пан Радбрач. – Нині Європейська асоціація паліативної допомоги працює разом з ВООЗ над удосконаленням керівних принципів щодо доступності опіоїдних анальгетиків для досягнення балансу поміж потенційним витоком препаратів у незаконний обіг, та забезпечення сталості процесу медичного використання опіоїдних анальгетиків для адекватного знеболення невиліковно хворих пацієнтів. Сподіваюся, діалог між громадськими організаціями та урядом дозволить Україні поліпшити стан тяжкохворих та забезпечить їм високу якість життя».

Підтримати у цьому Українську лігу сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги пообіцяла і виконавчий директор Міжнародної асоціації паліативної допомоги Ліліана де Ліма: «Ми сприятимемо роботі Ліги з українським урядом, щоб з’ясувати, які причини того, що споживання знеболюючих лікарських засобів, зокрема опіоїдних анальгетиків, знижується, тоді як кількість пацієнтів, які страждають на онкологічні та інші невиліковні захворювання, не зменшується». Пані де Ліма наголошує: виконання зобов’язань Україною доступу в медичних цілях опіоїдних анальгетиків для полегшення життя невиліковно хворим нині перебуває на контролі Міжнародного комітету з контролю наркотичних речовин Організації Об’єднаних Націй. А недотримання взятих на себе зобов’язань призведе не лише до приречення невиліковно хворих українців на муки, а й погіршення іміджу нашої держави в очах світової спільноти.

Відкрите звернення із закликом переглянути принципи використання опіоїдних анальгетиків в медичних цілях для знеболення в першу чергу пацієнтів, які потребують паліативної допомоги, учасники семінару направили Президенту Віктору Януковичу та очільнику українського уряду Миколі Азарову.

Leave us a Comment