ГО "Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги"

Психологічна допомога онкологічним хворим

ХОЧЕШ ЗНАЧИТЬ ЗМОЖЕШ !

Рекомендації пацієнту

Ви дізналися про те, що у Вас або у близької Вам людини виявлена онкологічна патологія. Жахливий діагноз порушує Ваші плани, вселяє тривогу і невпевненість … Не піддавайтеся цим почуттям, адже зараз Вам особливо потрібні всі Ваші душевні сили, ясний розум і воля для боротьби з небезпекою, яка виникла.

Правило № 1. Спочатку було слово

Перш за все, подумайте, з ким обговорити проблему, з ким поділитися цією бідою. Не можна носити цю інформацію в собі. Багаторазово обдумуючи і зважуючи тривожні факти, людина завжди мимоволі збільшує свою реакцію на них, “залякує” себе. Колись говорили: “Що висловлено – то відлетіло”. Це дуже точне психологічне спостереження. Тому в першу чергу Вам потрібен співрозмовник

(телефон психологічної допомоги – 8-800-100-0191. Дзвінок по Україні – безкоштовний, консультація цілодобово).

Правило № 2. Вибір співрозмовника

Вибирайте його ретельно. Не йдіть до тих, хто любить поохати над чужими труднощами, та ще й посилити Ваш страх, почавши розповідати безліч сумних прикладів, які Вас зовсім не стосуються! Потрібен розумний і діяльний співрозмовник, яким, в першу чергу, може стати Ваш лікар або психолог.

Співрозмовники вам потрібні також і серед близьких людей. І тут, перш за все, важливі не знання і навіть не організаторські здібності (хоча потім, мабуть, буде добре мати в ближньому колі мобільну, активну людину, готову практично допомагати вирішувати поточні питання). У першу чергу, поговоріть з тими, кому Ви дійсно дорогі, хто Вас любить. Відчуйте, як вони хвилюються за Вас, адже наші близькі часто хвилюються навіть з приводу звичайною застуди. Ви знаєте, що їх страх – це не характеристика небезпеки хвороби, а просто вираз їх любові і турботи. Вам важливо зрозуміти, що Ви їм потрібні. Нехай це буде стимулом забути на певний час про роботу, домашні клопоти і чітко виконати приписи лікаря.

Лікар. Ретельно розпитайте свого лікаря, що саме Вам потрібно зробити. Можливо, він ознайомить Вас із реальною статистикою з Вашого захворювання, – але ж насправді, що б там не говорили часом “бабусі на лавці”, онкологія на сьогодні має кілька десятків діагнозів, які визнані стовідсотково виліковними у всьому світі (і в Україні також). Так може статися, що мова поки що йде навіть не про діагноз, а тільки про перші підозри, які вимагають додаткових аналізів і перевірки.

Правило № 3. Фактор часу

В онкології, як і в будь-якій галузі медицини, час є важливим чинником, і тут важливо не зволікати і не мучити себе сумнівами – хіба це треба? – Зробити всі додаткові дії швидко, чітко і своєчасно. Лікарі часто кваплять Вас не тому, що все вже погано, а якраз тому, що саме зараз вони вбачають непогані перспективи лікування. Крім того, вчені розробляють стандарти діагностики і лікування виключно для досягнення позитивного результату.

Онкологічний діагноз не завжди означає шлях до хронічного, рецидивуючого захворювання, часто потрібно просто витратити на лікування певний час. Але цей час зазвичай дуже істотний, мова може йти про декілька місяців, а звідси:

Правило № 4. Ви повноправний і активний учасник процесу лікування

Вам, перш за все, необхідно зібрати сили, проаналізувати власні ресурси. Ми говоримо, в першу чергу про психологічн. У книзі А. І. Солженіцина “Раковий корпус” головний герой, прототипом якого був сам автор, під час лікування «переконує» кожну ракову клітинку, що вона буде знищена, що їй більше не бути. До письменника варто прислухатися: госпіталізований з найважчим діагнозом, не без можливості пройти повноцінне лікування, він у тому числі і силою своєї переконаності настільки подолав хворобу, що вона не дала рецидивів протягом усього життя – а між тим, А. І. Солженіцину далеко за 80 років.

Правило № 5. Вчіться володіти собою

Психологи вважають, що дуже небезпечно приймати хворобу як складову частину себе, “впускати” її у своє життя. Якщо врахувати природу онкологічного захворювання, то наш організм уже зробив значну помилку, прийнявши клітини, що підлягають знищенню, за нові й цінні елементи своєї структури, які він активно живить і ростить (саме на цьому “збої” побудовано поширення пухлинних клітин). Тому наша психіка повинна бути активно налаштована на відторгнення хвороби, відторгнення пухлини. Не вважайте, що ця проблема увійшла у Ваше життя назавжди. Подумайте про те, що буде після етапу лікування, – повірте, що такий час настане, – подумайте, до чого Ви хочете прийти, чого домогтися. Перемагає віруючий – про це треба пам’ятати завжди і скрізь, і не тільки у хворобі.

Правило № 6. Контроль ситуації

Ще один важливий ресурс – організаційний. Поставтеся по-діловому до планів свого лікування. Визначте, на базі якого лікувального закладу Ви будете його проходити, з’ясуйте, якими додатковими можливостями і соціальними пільгами Ви володієте (багато довідкової інформації міститься безпосередньо на нашому сайті). І, звичайно, порадьтеся, хто може Вам допомогти практично.

Правило № 7. Дію, борюся, живу

Може статися, що на перших порах у Вас буде недостатньо інформації про подальші перспективи і можливості. Тому Ваші дії – додаткові консультації і діагностика. Часто перші слова про підозру на онкологічне захворювання може Вам сказати терапевт чи лікар УЗД, але не всі лікарі цих спеціальностей у повному обсязі знайомі зі складними випадками, коли помічений ними привід для сумнівів може бути схожий на пухлину, але зовсім нею не бути. Не кидайтеся до екстрасенсів, астрологів і народних цілителів і т.п.

Знайдіть кваліфікованого лікаря, краще в спеціалізованому онкологічному закладі, і не пошкодуйте часу і сил на ретельну перевірку всіх сумнівів. Наш сайт також дає рекомендації, які лікарні та онкологічні диспансери у Вашому місті є кращими експертами з цих питань. Дізнайтеся від них нову інформацію, продумайте всі аспекти подальших кроків. Довіряйте лікарю – онкологу, в онкологічних відділеннях і лікарнях працюють кваліфіковані фахівці. Ця спеціалізація вимагає наукового мислення, великого досвіду і співчуття. Щорічно у світі з’являються новітні технології лікування, за якими наші лікарі-онкологи проходять спеціальні курси навчання, тому їх знання зараз – важливий ресурс для Вас!. Боріться разом з лікарями.

Життя. Іноді нам здається, що хвороба відокремила нас від звичного кола людей, турбот, інтересів, і тим самим зробила нас самотніми. Життя видається нам поділеним на час “до” і “після” діагнозу. Але такими самотніми часто ми робимо себе самі. Шукайте тих, хто може надати Вам допомогу, і Ви побачите, що таких людей чимало. Зберігайте “ясну голову”, не передоручайте свою долю ні невиразним страхам, ні настирливим “чарівникам”. Адже це Ваше життя, воно у Вас є, воно триває, і, хоча з Вами поруч ціла армія лікарів, цілі батареї ліків, цілі легіони винаходів сучасної науки – полководець цією армією саме Ви.

Leave us a Comment