ГО "Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги"

Позиція Католицької Церкви з питань паліативної опіки

Позиція Католицької Церкви з питань паліативної опіки

О д-р. Андрій Логін, голова комісії у справах душпастирства охорони здоров’я

Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦЦерква Христова від самого початку свого існування особливу увагу уділяла опіці над людьми, що страждали на важкі і невиліковні недуги. Приклад цього служіння дав нам сам засновник Церкви – Господь Ісусу Христос. Відкривши Святе Євангеліє знаходимо чисельні приклади того, як Христос дарує зцілення людям, які випробувавши усі доступні засоби лікування, залишились наодинці зі своїми стражданнями. Але саме у ситуації відчаю і безнадії приходить Христос і дарує не просто фізичне зцілення але утверджує у вірі, яка відкриває людину на діалог з Богом, а відтак дає надію на життя у вічності. Служіння хворим стало однією з основних форм соціально-духовної присутності Церкви у світі. Це служіння є багатогранним, адже його здійснюють як духовні особи так і християни працівники медичної сфери, також волонтери. Якою повинна бути опіка над невиліковно хворими в умовах сучасного світу? Церква дає на це чітку відповідь.

 Сучасна медицина у світі протягом останніх десятиліть стає все більш комерціалізованою. Відтак сьогодні з’являються загрозливі тенденції до утвердження принципів утилітаризму в сфері медицини. Етичні критерії утилітаристичної моделі біоетики: користь для суспільства, економічна вигода та ефективність продуктивних можливостей конкретної особи роблять невиліковну хвору людину беззахисною перед суспільством, яке керуючись такими принципами трактує категорію невиліковних осіб як баласт і пропонує як рішення проблеми – евтаназію.

Отож Церква сьогодні рішуче виступає на захист і утвердження персоналістичної моделі біоетики у сфері медицини і таким чином стає на захист двох найважливіших етичних принципів у християнській біоетиці:

• «Людське життя є недоторканним у будь-якій фазі його розвитку – від зачаття до природної смерті»

• «Кожна людина завжди і за будь-яких обставин повинна трактуватися як ціль у собі і ніколи як засіб»

Тому Церква вітає спроби української медицини проводити процес гуманізації медицини опираючись саме на вищезгадані принципи. Базуючись на цих етичних принципах, можемо з певністю говорити про величезну користь для розвитку нашої держави. Серед багатьох позитивів слід виокремити три аспекти.

1. Насамперед здатність до об’єднання та консолідації суспільства навколо справжніх етичних цінностей. Погляньмо лише скільки людей і з яких різноманітних сфер суспільства беруть участь у наданні паліативної опіки: медичні працівники проводять паліативну онкотерапію та надають підтримуючу медикаментозну допомогу, психологи турбуються про внутрішню рівновагу і осмислення життєвої ситуації, священнослужитель допомагає хворому знайти духовний мир і належно приготуватися до переходу у інший світ, родичі через поради фахівців перестають виконувати роль пасивних, безпорадних спостерігачів і отримують змогу дарувати свою щиру увагу та тепло, волонтери мають змогу можливо вперше у житті по-справжньому відкрити для себе зміст слова «емпатія».

2. Розвиток паліативної медицини в Україні допоможе в майбутньому нашому суспільству повернутися до справжніх моральних цінностей на рівні законодавчому. Адже суспільство, яке дарує турботу і увагу безпомічним та беззахисним у їхній завершальній стадії життя колись відчує потребу стати на оборону і захист життя тих хто ще ненароджений.

3. Залучення Церкви до надання паліативної опіки є справді добрим кроком. Адже співпраця духовної особи з медичним персоналом дає повноцінну можливість оберегти гідність невиліковно хворої людини, задовольнити її потреби, які з життя земного сягають у вічність.

О. д-р. Андрій Логін, Голова комісії у справах душпастирства охорони здоров’я,Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ

Leave us a Comment