ГО "Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги"

Допомога стражденним людям – ознака цивілізованого суспільства

 

На жаль, статистика онкологічної захворюваності в Україні вражає: за останні десять років кількість випадків захворювання зросла на 25%. Кожного року ця цифра стабільно збільшується на 2,6-3% і рак продовжує «молодіти».

За даними експертів, у кількох областях України,  у тому числі і Полтавській, показник захворюваності на 100 тисяч населення є вищим, ніж середні показники по Україні.

Більшість онкохворих помирає у страшних муках без необхідних знеболювальних препаратів та без належної соціальної допомоги. Аби зменшити фізичний біль і емоційне страждання таких пацієнтів під час завершальних етапів їхньої хвороби, у світі суспільство виробило стандарт догляду за такими хворими – хоспіси і паліативні центри. У цих спеціалізованих закладах людині, яку вже неможливо вилікувати, намагаються полегшити страждання, дати шанс долюбити життя, рідних, сказати щось важливе наостанок… Згідно з міжнародними стандартами, паліативна допомога є системою медичних, соціальних та психологічних заходів, покликаних забезпечити максимально досяжну якість життя пацієнтів із невиліковними хворобами, а також – членів їх родин. В основі концепції існування хоспісів – віра в те, що кожна людина має право померти вільною від болю і з гідністю, а їх сім’ї заслуговують також на підтримку з боку суспільства, побудованого на гуманітарних засадах.

Перший хоспіс було засновано у 1967 році медичною сестрою Сесілою Сондерс. У нашій країні перші хоспіси було відкрито у 90-х роках ХХ століття.  Наразі в системі МОЗ України працює 9 стаціонарних хоспісів і близько 650 хоспісних ліжок. Але реальна потреба в таких ліжках більша приблизно в 10 разів.

Питання перспектив та механізмів більш широкого втілення цієї ідеї в життя на Полтавщині  підняв екс-міністр охорони здоров’я України, голова правління Всеукраїнської громадської організації «Українська ліга сприяння розвиткові паліативної та хоспісної допомоги» Василь Князевич на прес-конференції. У ній взяли участь директор ДП «Інститут паліативної та хоспісної медицини МОЗ України», зав. кафедрою паліативної та хоспісної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, професор Юрій Губський, начальники Головних управлінь охорони здоров’я Віктор Лисак і праці та соціального захисту Людмила Корнієнко, директор Полтавського базового медичного коледжу Юрій Мастеров, представники релігійних конфесій, громадських організацій та засобів масової інформації.

– Ще перебуваючи на посаді Міністра охорони здоров’я України, ідею створення хоспісів та центрів паліативної допомоги, я одразу проголосив як один із найважливіших пріоритетів своєї діяльності, – сказав пан Князевич на початку прес-конференції і продовжив: – Ми гарно зустрічаємо людину, яка народилася, шанобливо проводжаємо її після смерті, але не помічаємо того тяжкого періоду, коли людина сам на сам прощається із життям. І навіть медичний супровід у цей період організовано, на жаль, не на належному рівні: відсутня належна психологічна підтримка, є проблема із постачанням знеболювальних препаратів, і крім того людині просто ніде отримати кваліфіковану допомогу чи елементарний догляд на цьому етапі життя.

– Ми, як ініціатори нещодавно створеної Всеукраїнської громадської організації «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», переконані, що успіху у цій благородній справі можна досягти, об’єднавши зусилля влади і громадськості, – відзначив пан Князевич. – Ми хочемо створити свої осередки в усіх регіонах країни, зокрема і в Полтавській області. Для отримання досвіду по наданню такої допомоги Полтавщину закріпимо за однією з європейських  держав. – Сьогодні я мав можливість побачити як функціонують геронтологічне відділення Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні та хоспісне відділення обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом. Можу сказати, що ви йдете у цьому напрямку правильним шляхом, який необхідно показувати іншим регіонам країни.

– Сьогодні на Полтавщині здійснюються всі заходи по наданню соціальної допомоги населенню, – повідомила Людмила Корнієнко,  – відкрито 14 будинків-інтернатів для осіб похилого віку, в яких постійно проживають 2400 громадян, у тому числі 1800 – люди, старші 80 років. Усі вони потребують окрім соціальної допомоги, психологічної та духовної. Є ще немало людей, які захворіли, не перетнувши працездатного віку або не є одинокими, але й їм потрібна така допомога. Тому ідею по створенню хоспісів та центрів паліативної допомоги на Полтавщині я всіляко підтримую.

До слів Людмили Василівни приєднався Віктор Лисак, який зауважив, що піднята тема є надзвичайно важливою для представників усієї громади. Він сказав, що людина з тяжким діагнозом невиліковної хвороби скута болем. Можливості сучасної медицини дозволяють зняти цей біль. Більшість таких пацієнтів лікуються у стаціонарах. А коли хворі перебувають вдома – це створює моральні та матеріальні труднощі. Люди, які доглядають за тяжкохворими із вираженим больовим синдромом з потребою паліативної допомоги, не завжди можуть поєднувати такий догляд із роботою. Тому, за словами очільника медицини Полтавщини, відкриття хоспісів та центрів паліативної допомоги в першу чергу допоможе сім’ям,  в яких  є такі хворі, а головне – самим хворим.  Крім відділень, які сьогодні відвідав пан Князевич, в області на базі колишніх дільничних лікарень вже створено 12 відділень соціальної служби.

– Таку практику ми продовжуватимемо й надалі, – підсумував Віктор Лисак.

На останок прес-конференції Василь Князевич закликав усіх, хто бажає, приєднатися до цієї надзвичайно важливої справи – увійти до обласного осередку ВГО «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги».

Особливі надії Василь Князевич тут покладає на  співпрацю релігійних громад всіх конфесій – їх роль у супроводі паліативної допомоги надзвичайно вагома і  цінна. Очільник ВГО  висловив надію,  що до цих конкретних справ долучиться молодь. Планується формувати активний волонтерський рух.  У планах – розгорнути потужну інформаційну кампанію, демонструючи позитивні приклади.

– Якщо нас почують влада і громада, якщо вони порозуміються між собою – цивілізований шлях розв’язання проблем паліативної допомоги в нашій країні не за горами.

 

ПРЕС-ЦЕНТР Головного управління охорони здоров’я

Полтавської облдержадміністрації

 

Leave us a Comment