ГО "Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги"

«Українці вміють ділитися теплом свого серця»

За участю бельгійських фахівців Ліга провела для столичних медиків науково-практичний семінар із паліативної допомоги

З ініціативи громадської організації «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» за підтримки МБФ «Відродження» у Киві відбувся науково-практичний семінар «Практика надання паліативної допомоги вдома, досвід Бельгії». Лекції для 45 столичних лікарів сімейної медицини та середнього медичного персоналу прочитали провідні бельгійські фахівці в сфері паліативної допомоги.

 

Аби поділитися досвідом із київськими колегами, до Києва завітав президент «Федерації паліативної допомоги Фландрії» (це аналогічна Лізі організація у Бельгії) доктор Арсен Мюллі, доктор, що працює в сфері паліативної допомоги більше 20 років Марк Десмет, а також ініціатор і координатор проекту «Edugem-Oekraїne» Ліліан Боллаерт, доктор Карен Ван Бік. До складу делегації також увійшла бельгійка українського походження – Галена Шаповал, активний член команди виїзної паліативної допомоги у регіоні Льєж.

Упродовж трьох днів бельгійці розповідали українцям про існуючу в їхній країні систему паліативної допомоги, про її надання пацієнтам вдома. І багато речей для українських медиків були справжнім відкриттям. Так, бельгійські фахівці зауважують: для їхньої системи догляду та підтримки невиліковно хворих є важливіша не стільки кількість прожитих пацієнтом днів, а якість цього відведеного долею проміжку життя. У бельгійських хоспісах пацієнти можуть самі за спеціальною шкалою визначити власний рівень болю – у цій країні немає обмежень щодо знеболювальних препаратів. І доступні найсучасніші їх види. Багатьох наших медиків вразило і те, що в бельгійських лікарнях застосовують спеціальні помпи, за допомогою яких пацієнт отримує знеболення упродовж 72 годин. У Бельгії із хворими, розповідали іноземні колеги, працює спеціальна бригада фахівців – лікар, медсестри, психолог, волонтери,  представники духовенства. Українським лікарям про таку «укомплектованість» медичної команди лишається лише мріяти.

У своїх відгуках про семінар українські медики (а зробити вони це могли анонімно) здебільшого висловлювали захоплення організованою роботою бельгійських колег, взаємодією різних підрозділів,

умовами праці, системою дистанційного догляду і ставленням до паліативного пацієнта з боку держави та суспільства. «Те, що ми почули на семінарі, вражає, – написала одна з лікарів у своєму відгуку, – Мені б дуже хотілося, щоб паліативні  пацієнти в Україні також отримували хоча б частину такої уваги, турботи і догляду, яку отримують хворі в Бельгії».

«Після семінару я усвідомила, що паліативні хворі – такі ж люди, як і ми, – написала у своєму відгуку медсестра з Києва, – зі своїми бажаннями, потребами, улюбленими справами, тільки помирають раніше від нас».

Під час семінару його учасники побували у трьох паліативних відділеннях столиці, мали можливість поспілкуватися з пацієнтами, поділитися досвідом. Арсен Мюллі, розказуючи про свої враження від семінару зазначив, що аудиторія його зворушила – він виявив, що медики і в Україні, і в Бельгії дуже схожі, думають однаково про спільну справу. Тільки можливості у нас різні. «Українці, як і бельгійці, вміють віддати частку своєї душі, свого тепла іншій людині, – каже Галена Шаповал, –  І це надзвичайно важливо».

Після семінару кожен його слухач отримав із рук голови правління «Української Ліги сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» Василя Князевича сертифікат учасника, підписаний начальником ГУ ОЗ Києва та першим заступником міністра охорони здоров’я України.  «Ми лише на початку своєї дороги, – сказав Василь Князевич, закриваючи програму семінару, – тому для нас дуже важливий європейський досвід. І хоча цей шлях дуже непростий, і нам дуже багато ще потрібно зробити в Україні, я переконаний: цю дорогу ми здолаємо і в майбутньому досягнемо європейських стандартів життя». 

 

Leave us a Comment